Czym jest rekuperacja?

Czym jest rekuperacja?

W nowoczesnych budynkach rekuperację (odzyskiwanie) stosuje się w celu zmniejszenia zużycia energii. Umożliwia to ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją domu i wprowadzenie dobowej stabilizacji temperatury wnętrz.

Chcąc maksymalnie obniżyć koszty związane z eksploatacją cieplną trzeba pamiętać o zapewnieniu komfortu, zdrowego mikroklimatu, a także ciepła w wentylowanych pomieszczeniach, a to właśnie umożliwiają najnowsze rozwiązania rekuperacji.

Jak działa?

W domach system rekuperacji składa się z centralnej jednostki nawiewno-wywiewnej z wymiennikiem ciepła, w której następuje jego odzysk z powietrza usuwanego na korzyść powietrza nawiewanego. Powietrze usuwamy z takich pomieszczeń, jak kuchnia i łazienka, a nawiewamy do pokojów i salonu za pomocą zainstalowanych przewodów wentylacyjnych, które są wytłumione akustycznie.

Doskonałym uzupełnieniem systemu jest gruntowy wymiennik ciepła (GWC), który latem zapewnia nawiew chłodniejszego powietrza, a zimą wstępne jego podgrzanie przed wejściem do rekuperatora, co zapewnia jeszcze większe oszczędności.

W systemie wentylacji rekuperacja, oprócz mniejszego zużycia energii, zapewnia stały dopływ świeżego powietrza, skuteczne usuwanie przykrych zapachów, filtrację powietrza , co jest szczególnie korzystne dla alergików oraz kontrolę nad wymianą powietrza w domu.

W tradycyjnych sposobach wentylacji powietrze, które najpierw jest ogrzewane, za chwilę jest wyrzucane przez kratkę wentylacyjną na zewnątrz i nie przynosi w żadnym wypadku oszczędności.

wentylacja domu

Rozwiązania

Rekuperację można również stosować w przypadku wody (np. na odpływach kanalizacji) i odzyskana tym sposobem energia jest później oddawana do ogrzania powietrza lub czystej wody. W bardziej zaawansowanych układach klimatyzacyjnych energia jest odzyskiwana z powietrza poprzez wymienniki ciepła zainstalowane w panelach sufitowych. Stosowane są również systemy przechowujące energię cieplną.

Niektóre modele rekuperatorów umożliwiają również odzyskiwanie pary wodnej zawartej w wydmuchiwanym powietrzu.

W pojazdach o napędzie elektrycznym lub hybrydowym odzyskiwanie energii również może mieć miejsce. W takim przypadku podczas hamowania energia kinetyczna pojazdu jest przekształcana w energię elektryczną i gromadzona jest w akumulatorze.

Jak widać każde rozwiązanie rekuperacji przynosi oszczędność i zmniejsza zużycie energii, dlatego jest coraz częściej stosowana.

4 Komentarze

 1. Rekuperacja jest jednym z najważniejszych elementów podczas budowy domu.
  Dzięki temu w przyszłości możemy znacznie zaoszczędzić.
  Tutaj można znaleźć więcej informacji: http://rekuparator.wordpress.com/

 2. Witam,
  mam pytanie dotyczące domów pasywnych, czy one naprawdę są tak skuteczne i pożyteczne jak je opisują?

 3. Mam taki system wentylacji w domu i jak dla mnie sprawdza się świetnie.
  Jak myślicie czy rekuperacja będzie systemem, który w przyszłości będzie po prostu standardem przy budowie domu?

 4. Witaj
  w przypadku rekuperacji,coś mi właśnie przyszło do głowy. Świat się bardzo rozwija w kierunku coraz większej ekspansji internetu i komputerów. Ludzie pracując godzinami przy komputerach, chcąc-nie chcąc wdychają wyziewy z komputerów i są napromieniowywani.
  Tu bardzo przydałaby się rekuperacja!
  to może być argumentem przetargowym przy rozmowach z pracowniami architektonicznymi, inżynieryjnymi
  Marek

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *