Konserwacja kotła grzewczego

Konserwacja kotła grzewczego

Zima już za nami, więc zbliża się okres, w którym w większości domów kotły zostaną wygaszone na okres letni. Aby w następnym sezonie nie być zaskoczonym niemiłą niespodzianką podczas rozruchu kotła, po ostatnim paleniu warto zwrócić uwagę na kilka elementów i odpowiednio zakonserwować piec.

Czyszczenie i konserwacja

Najważniejszym zadaniem jest dokładne wyczyszczenie komór i popielnika z resztek popiołu i sadzy. Opróżnić należy też zasobnik paliwowy z jego pozostałości i wszelkiego rodzaju osadu. Oczyszczona powinna być także rura łącząca kocioł z przewodem kominowym, a w razie potrzeby także komin, w którego wnętrzu systematycznie odkłada się sadza. Czyścimy także elementy podajnika (m.in. ślimak i rurę), jak również sam wentylator, w którym zbiera się dużo nieczystości. To znacznie usprawni pracę kotła w kolejnym sezonie.

W okresie letnim kocioł powinien być również obowiązkowo wietrzony, aby uniknąć procesu zwanegopoceniem się kotła”. Otwarty przez cały okres piec sprawia, że przepływające przez niego powietrze osusza mogący rosić się od wewnątrz kocioł. Pojawienie się wilgoci jest skutkiem grawitacyjnego przepływu wody kotłowej wskutek różnicy temperatur w instalacji. Dobrze w tym celu zakręcić zawór na okres letni, ale bezwzględnie trzeba pamiętać o jego otwarciu, gdy na nowo rozpocznie się okres grzewczy! W przeciwnym razie może dojść do wybuchu i rozerwania kotła.

Wietrzenie sprawi, że unikniemy zawilgocenia i korozji pieca, co realnie zwiększy jego żywotność. Wnętrze pieca można również zakonserwować olejem lub specjalnymi farbami.

konserwacja kotła

W razie konieczności

Jeżeli stan kotła tego wymaga, należy również wymienić wszystkie zużyte lub nieszczelne elementy. Chodzi tutaj głównie o drzwiczki czy ślimak, a także system odprowadzania spalin. Wadliwe działanie przyczynia się do mniejszej wydajności kotła.

Ważne są również systematyczne przeglądy, szczególnie w piecach o bardziej zaawansowanej technologii. Wiele firm oferuje również usługi swoich serwisantów, którzy po dokładnym sprawdzeniu kotła wydadzą opinię, co do dalszego postępowania z piecem. Większość koniecznych prac możemy jednak wykonać sami.

Warto pamiętać, że konserwacja i przygotowanie kotła do pracy podczas następnej zimy zmniejsza ryzyko awarii w najmniej odpowiednim dla nas momencie.

Więcej informacji, jak walczyć z korozją pieca c.o. znajduje się w tym miejscu.

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *