Nie daj się wilgoci!

Nie daj się wilgoci!

Pojawia się niepostrzeżenie, a oblicze jej nieprzyjemne. Gdyby mówiła zapewne jej oddech także nie byłby świeży, a kultura ograniczona. Kim jest ów nieproszony gość? To wilgoć, która pojawia się w domu pod postacią grzybów i pleśni. Jak jej zaradzić?

 

Po pierwsze, trzeba znaleźć źródło bólu, czyli wiedzieć skąd wilgoć pojawiła się w naszym mieszkaniu. Najczęściej dzieje się tak, bo:

 

  • Mieszkamy w budynku, w którym brak właściwej izolacji cieplnej
  • Wprowadziliśmy się do nowego mieszkania, gdzie po ostatnich pracach budowlanych pozostało jeszcze sporo wody (ściany)
  • Mamy za słabą wentylację pomieszczenia (pozamykane plastikowe okna nie pozwalają, żeby do mieszkania dostało się świeże powietrze)
  • Mamy ponadto niewystarczający system wentylacyjny (nie nadąża on z regularną wymianą powietrza)

 

Dodatkowo:

 

  • Poziom wilgoci nieznośnie rośnie, gdy wykonujemy podstawowe prace domowe. Mowa tutaj o czynnościach, jak pranie czy gotowanie. Te niepozorne prace mogą spowodować wzrost poziomu wilgotność nawet o 90%!

 

Jeśli nie poczynimy działań zaradczych na ścianach może pojawić się niebezpieczna dla zdrowia pleśń i grzyby. Znaleźliśmy już źródło bólu, teraz w myśl zasady ?lepiej zapobiegać niż leczyć? powinniśmy zastosować następujące wskazówki:

 

1)         Zadbaj o prawidłową wentylację. Warto wiedzieć, iż stosowana powszechnie wentylacja grawitacyjna nie radzi sobie dobrze ze szczelnie zamkniętymi, plastikowymi oknami. Wobec tego powinniśmy rozszczelnić okna ? przynajmniej na kilka godzin ? w szczególności, gdy gotujemy lub suszymy pranie.

 

2)         Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze. Powinno to być, co najmniej 20°C. Wilgotne, niedogrzane pomieszczenia to idealne siedlisko dla grzybów.

 

3)         Nasłonecznienie. Grzyby nie preferują słońca, więc jeśli w jakimś miejscu ono nie dociera (np. za szafką) warto raz na jakiś czas odsunąć dany mebel, by wystawić ukryte miejsce na odpowiednią dawkę promieni słonecznych.

 

4)         Na całe zło ? osuszacz powietrza. Jeśli dbanie o dodatkowo wentylację (rozszczelnianie okien) i odpowiednią temperaturę nie pomoże, warto sięgnąć po odpowiedni osuszacz powietrza. Urządzenie to działa na zasadzie wychwytywania nadmiaru wilgoci. Jednocześnie, w zależności od zaawansowania takiego urządzenia wychwytywane są także inne zanieczyszczenia, np. dym.

W większości przypadków wystarczy dbać po prostu o odpowiedni przepływ powietrza, temperaturę i nasłonecznie. W innym wypadku warto zaopatrzyć się w osuszacz, który nie pozwoli, żeby wilgoć opanowała nasze mieszkanie.

Więcej porad na Castorama.pl

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *