Wybieramy osuszacz powietrza

Osuszacze powietrza są specjalistycznymi urządzeniami, które pomagają nam w wyeliminowaniu nadmiaru wilgoci. Jednocześnie zapobiegają one powstawaniu pleśni i rozwojowi bakterii. Przydają się zatem zarówno w mieszkaniach, jak i piwnicach czy pomieszczeniach gospodarczych.

W jakich sytuacjach przyda nam się osuszacz?

Po urządzenia tego typu sięgamy zazwyczaj wtedy, gdy problem ze zbyt dużą wilgotnością staję się dla nas już bardzo uciążliwy. Osuszacze świetnie sprawdzają się na budowach ? wykorzystuje się je przede wszystkim do osuszania murowanych ścian. Z tego względu często sięgają po nie także właściciele domów, które zostały dotknięte powodziami lub podtopieniami. Przydają się również w pomieszczeniach, w których przechowywane są produkty wrażliwe na wilgoć. Warto zatem pomyśleć o postawieniu takiego urządzenia nie tylko w pralni, ale także np. w domowej biblioteczce.

Rodzaje osuszaczy powietrza

Osuszacze możemy podzielić ze względu na miejsce, w którym urządzenie jest wykorzystywany. Wyróżniamy zatem modele domowe, półprofesjonalne, profesjonalne oraz przemysłowe. Najprostsze urządzenia nadają się do użytku w mieszkaniach, garażach, piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych ? z ich pomocą usuniemy wilgoć z niewielkich powierzchni. Po osuszacze tego typu możemy sięgnąć, gdy mamy problem z zawilgoceniem łazienki, garderoby czy spiżarni. Nowoczesne modele są poręczne, a ich działanie jest praktycznie niezauważalne. Producenci oferują nam estetycznie obudowane osuszacze, które z łatwością wpasują się w aranżację i nie będą się rzucały w oczy. Do osuszania większych powierzchni, na których problem wilgoci jest duży, stosujemy urządzenia półprofesjonalne i profesjonalne. Od domowych różni je przede wszystkim sposób działania, ale także gabaryty ? są zdecydowanie cięższe i większe.

Jak to działa?

Najprostsze w obsłudze są osuszacze domowe, które zazwyczaj posiadają kontrolę napełniania zbiornika oraz wbudowany higrostat, czyli aparat służący do utrzymywania stałej wilgotności powietrza. Osuszacze półprofesjonalne i profesjonalne są natomiast urządzeniami kondensacyjnymi. Ich system działania polega na tym, iż przez filtry przechodzi wilgotne powietrze. Jest w nich wyłapywany kurz i pył, a oczyszczone w taki sposób powietrze trafia do parownika, gdzie zostaje schłodzone. Para wodna skrapla się i ocieka do specjalnego zbiorniczka, natomiast osuszone powietrze przechodzi jeszcze przez skraplacz, w którym się ogrzewa. Efektem tego jest wydmuchiwanie powietrza o nieco wyższej temperaturze, jednak pozbawionego już wilgoci.

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *