Jak wybrać grzejniki do domu?

Jak wybrać grzejniki do domu?

Zakup odpowiedników grzejników CO do domu czy mieszkania nie jest wcale prostym zadaniem. Wybierając grzejnik należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd lub moc, ale także materiał, z którego został wykonany.

Współcześnie produkowane są przede wszystkim grzejniki stalowe, choć w ofercie niektórych sklepów znaleźlibyśmy również modele aluminiowe czy żeliwne.

Grzejniki stalowe

Grzejniki stalowe swoją niesłabnącą popularność zawdzięczają między innymi dużej różnorodności rozmiarów. Spośród nich szczególnie chętnie wybierane są grzejniki płytowe, które pozwalają na zwiększeniu mocy przy zachowaniu jego stosunkowo niewielkich rozmiarów. W takiej sytuacji wystarczy wybrać grzejnik CO o większej liczbie płyt, bez konieczności wygospodarowania dodatkowego miejsca.

Atutem grzejników stalowych jest też małą pojemność wodna w porównaniu do grzejników żeliwnych. Dzięki temu szybko reagują one na sygnały z urządzeń regulacyjnych, co w dłuższej perspektywie pozwala na oszczędność energii. Warto jednak pamiętać, że grzejniki stalowe wykazują są wrażliwe na jakość wody w instalacji.

Grzejniki żeliwne

Obecnie grzejniki żeliwne powoli przechodzą do historii. I choć wielu z nas rozstaje się z nimi bez większego sentymentu, grzejniki żeliwne miały kilka niekwestionowanych zalet. Wśród nich wymienić należy między innymi dużą odporność na korozję oraz trwałością wynoszącą nawet kilkadziesiąt lat, niezależnie od jakości wody w instalacji.

Minusem grzejników żeliwnych jest brak możliwość szybkiej zmiany jego temperatury. Grube ściany urządzenia długo się nagrzewają, a przez to też bardzo wolno stygną.

Grzejniki aluminiowe

Choć grzejniki aluminiowe cieszą się mniejszą popularnością niż stalowe, mają oddane grono zwolenników. Do głównych atutów grzejników aluminiowych zalicza się lekką konstrukcję oraz niewielką bezwładność cieplną, umożliwiającą sprawną współpracę z nowoczesnymi kotłami na paliwa płynne.

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *