Piec kominkowy – na co zwrócić uwagę?

Piec kominkowy – na co zwrócić uwagę?

Nie ma nic lepszego w chłodny, zimowy wieczór niż ogrzać się w cieple domowego ogniska. W tym celu najlepiej sprawdzają się tradycyjne, eleganckie kominki, jednak jeśli z różnych względów nie możemy sobie na taki pozwolić, warto zastanowić się nad zakupem pieca kominkowego.

Piec kominkowy jest dobrą alternatywą dla zwykłego kominka. Piece kominkowe bardzo dobrze się prezentują, a zazwyczaj są również znacznie tańsze od swoich tradycyjnych odpowiedników.

Główne rodzaje pieców kominkowych

Ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, piece kominkowe możemy podzielić na modele żeliwne oraz stalowe.

Piece żeliwne są często ciekawie stylizowane i wykończone oryginalnymi zdobieniami. Niekiedy modele żeliwne są wyposażone również w fajerkę, idealną do podgrzania wody na kawę lub herbatę.

Natomiast piece stalowe wyróżnia prosta stylistyka, dzięki czemu świetnie sprawdzają się one też w nowoczesnych wnętrzach. Atutem tego rodzaju pieców kominkowych jest również fakt, że zwykle są one lżejsze od żeliwnych.

Moc pieców kominkowych

Piece kominkowe dobrze sprawdzą się jako źródło ciepła, niemniej wyłącznie w jednym pomieszczeniu. Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, do ogrzania pomieszczenia o powierzchni 10 mkw. i standardowej wysokości około 2,5 metra potrzeba 1kW mocy.

W większości sklepów dostępne są urządzenia o mocy już od około 2,5 kW do nawet 15 kW.

Paliwo do pieca kominkowego

W piecu kominkowym najlepiej palić drewnem o wilgotności około 20 proc. Najczęściej polecane jest przede wszystkim kaloryczne drewno liściaste, między innymi brzoza, akacja, buk, klon czy wiąz. Czasem wykorzystywane są też brykiety drzewne lub pelety.

Pamiętajmy również, że zgodnie z przepisami piec kominkowy musi być podłączony do osobnego przewodu dymowego o określonej średnicy, natomiast posadzka pod nim musi być wykonana z materiałów niepalnych.

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *